Lt John Douglas, RN

 

John Douglas entered the Navy 14 April, 1812; passed his examination in 1818; and obtained his commission 21 June, 1826.

His appointments appear to have been – 18 Sept. 1828, to the Coast Blockade, while in which service his name was successively borne on the books of the Ramillies and Talavera 74’s, Capt. Hugh Pigot – 15 April, 1831, to the Coast Guard – and 16 Dec. 1835, 24 Sept. 1833, and 5 Aug. 1841, to the command, on the Channel, South American, and Falmouth stations, of the Speedy cutter, Cockatrice schooner(1), and Swift brig, the latter of which he left in Jan. 1847.

Lieut. Douglas was awarded, 18 Dec. 1843, a pension for wounds of 12l. (£12)

Date Rank
14 April 1812 Entered Navy
21 June 1826 Lieutenant
5 February 1858 Retired Commander
 
Date from Date to Service
16 December 1835   Lieutenant commander in Speedy, English Channel
24 September 1836   Lieutenant commander in Cockatrice, South America
5 July 1841 January 1847 Lieutenant commander in Swift, Falmouth

Notes:

1, Cockatrice was paid off in Chatham, Lt Commander John Douglas commanding, in 1840.

 

See also Naval biographies

Help wanted!

We would welcome biographical details for this person.

Click to contribute

Please note that if you employ Spam Assassin, or similar email blockers, then you must ensure that you can receive emails from douglashistory.co.uk

 

This page was last updated on 03 May 2015

Click here to 
Print this page

Biography finder

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

 

 

Index of first names