The Douglas Archives Genealogy Pages

Discovering our Douglas Ancestors and their Relatives

John Wilson (1st Baron Castletown of Upper Ossory) Fitzpatrick, PC

Male 1811 - 1883  (71 years)


Personal Information    |    Notes    |    All    |    PDF

  • Name John Wilson (1st Baron Castletown of Upper Ossory) Fitzpatrick 
    Suffix PC 
    Born 23 Sep 1811 
    Gender Male 
    Died 22 Jan 1883 
    Person ID I168417  My Genealogy
    Last Modified 22 Dec 2013 

    Father John FitzPatrick (2nd Earl of Upper Ossory) Fitzpatrick,   b. 1745,   d. 1818  (Age 73 years) 
    Mother Wilson 
    Family ID F70555  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Augusta Mary Douglas,   b. Bef 1830,   d. 3 Jun 1899, Brunswick Terrace, Brighton, Sussex, England Find all individuals with events at this location  (Age ~ 69 years) 
    Married 1830 
    Children 
     1. Bernard (2nd Baron Castletown) Fitzpatrick, KP CMG PC,   b. 29 Jul 1849,   d. 29 May 1937  (Age 87 years)
     2. Three Daughters Fitzpatrick
     3. Hon Edith Susan Esther Fitzpatrick,   d. 1 Dec 1906
     4. Hon Olivia Amy Douglas Fitzpatrick,   d. 22 May 1895
     5. Hon Cecilia Emily Emma Fitzpatrick,   b. 1833,   d. 3 Nov 1918  (Age 85 years)
    Last Modified 22 Dec 2013 
    Family ID F70556  Group Sheet  |  Family Chart

  • Notes 
    • (Research):Known as John Wilson until 1842, was an Irish Liberal politician.
      Castletown was the illegitimate son of John FitzPatrick, 2nd Earl of Upper Ossory, and was baptised John Wilson. He was educated at Eton. He inherited parts of his father's estates in Ireland and in 1842 he assumed by Royal license the surname of FitzPatrick.
      He was appointed High Sheriff of Queen's County in 1836. He was then elected to the House of Commons for Queen's County in 1837, a seat he represented until 1841, and again from 1847 to 1852 and from 1865 to 1869. He was admitted to the Irish Privy Council in 1848 and in 1869 he was raised to the peerage as Baron Castletown, of Upper Ossory in the Queen's County. Apart from his parliamentary career he was also Lord Lieutenant of Queen's County from 1855 to 1883.