Commander Henry John Douglas

 

Henry John Douglas entered the Navy 27 Jan. 1833; and obtained his first commission 14 Feb. 1840.

He was afterwards appointed – 13 Oct. following, to the Hastings 72, Capt. John Lawrence – 1 April, 1841, to the Princess Charlotte 104, flag-ship of Sir Robt. Stopford – 18 June, 1841, to the Powerful 84, Capt. Geo. Mansel – and, 9 Nov. 1841, to the Formidable 84, Capts. Sir Chas. Sullivan and Geo. Fred. Rich, flag-ship latterly of Sir Edw. W. C. R. Owen – all employed on the Mediterranean station.

He attained his present rank 28 Feb. 1845; and since 29 June, 1846, has been in command of the Pantaloon 10, on the coast of Africa.

 Agents – Messrs. Ommanney.

Date Rank
27 January 1833 Entered Navy
14 February 1840 Lieutenant
28 February 1845 Commander
3 December 1851 Captain
24 May 1867 Retired Rear-Admiral
 
Date from Date to Service
13 October 1840   Lieutenant in Hastings, commanded by John Lawrence
1 April 1841   Lieutenant in Princess Charlotte, flagship of Robert Stopford, Mediterranean
18 June 1841   Lieutenant in Powerful, commanded by George Mansel, Mediterranean
9 November 1841   Lieutenant in Formidable, commanded by Charles Sullivan, Mediterranean
21 April 1844   Lieutenant in Formidable, commanded by George Frederick Rich, flagship of Edward William Campbell Rich Owen, Mediterranean
29 June 1846   Commander in Pantaloon, west coast of Africa

In 1845, he was appointed, as a commander, to study at the Steam factory, Woolwich.

Date awarded Pension for Wounds : 13/01/1859 ;

Help wanted!

We would welcome biographical details for this person.

Click to contribute

Please note that if you employ Spam Assassin, or similar email blockers, then you must ensure that you can receive emails from douglashistory.co.uk

 

This page was last updated on 05 November 2015

Click here to 
Print this page

Biography finder

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

 

 

Index of first names