Dunbar James Douglas, 6th Earl of Selkirk

Click here to 
Print this page

Biography finder

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

 

 

Index of first names

church  

 


Dunbar James Douglas, 6th Earl of Selkirk FRS (22 April 1809 – 11 April 1885) was a Scottish peer.

The son of Thomas Douglas, 5th Earl of Selkirk and Joan Wedderburn-Colville, he was born in London.

He was educated at Eton College and Christ Church, Oxford, graduating with First Class honours in Mathematics.

He was a Scottish representative peer from 1830 until his death, and was Keeper of the Great Seal of Scotland from August 1852 until December 1852 and again from 1858 to 1859.

He was invested as a Fellow of the Royal Society in 1831.

St Cuthbert's Parish Church, located in the heart of the Royal Burgh of Kirkcudbright, opened for worship on 21st October 1838. The church site was given by the Earl of Selkirk.

He held the office of Lord-Lieutenant of the Stewartry of Kirkcudbright between 1844 and 1885.

He died at Saint Mary's Isle, Kirkcudbrightshire, in 1885, and the title of Earl of Selkirk devolved on the 12th Duke of Hamilton. The subsidiary title of Lord Daer and Shortcleuch became dormant

 

Sources

 

Sources for this article include:



Any contributions will be gratefully accepted





Back to top

The content of this website is a collection of materials gathered from a variety of sources, some of it unedited.

The webmaster does not intend to claim authorship, but gives credit to the originators for their work.

As work progresses, some of the content may be re-written and presented in a unique format, to which we would then be able to claim ownership.

Discussion and contributions from those more knowledgeable is welcome.

Contact Us

Last modified: Saturday, 18 March 2017